Nezávislost na externím dodavateli a snížení nákladů na vytápění a ohřev teplé vody. To jsou nejčastější důvody, na základě kterých se bytová družstva a společenství vlastníků rozhodují pro výstavbu vlastních kotelen.
Podle studie Vysoké školy ekonomické odebírá teplo z centrálních zdrojů více než třetina českých domácností. Jeho cena však dlouhodobě roste a to i přesto, že velké teplárny zatím využívají sníženou sazbu DPH. V souvislosti s plánovaným sjednocením sazeb DPH, zavedením emisních povolenek a končícím smlouvám na dodávky uhlí se očekává další zdražování dálkového tepla.
Individuální vytápění je výhodnější Pro obyvatele bytových a panelových domů je zajímavou alternativou k dálkově dodávanému teplu i vybudování společné kotelny. Pro toto řešení se rozhodli například vlastníci bytových jednotek v několika panelových domech v Rokycanech. Cena dálkově dodávaného tepla a teplé vody vzrostla v této lokalitě během posledních tří let o 100 %. Proto se obyvatelé rozhodli investici do levnějšího způsobu vytápění a ohřevu teplé vody a nechali si zřídit kotelnu tvořenou plynovými kondenzačními kotli. Kotelna je umístěna v bývalé prádelně v suterénu panelového domu a jeho obyvatelé se tak vyhnuli stavebním úpravám ve svých bytech.
Kaskádové zapojení kotlů umožňuje nastavit výkon na míru Jádrem kotelny jsou kaskádově zapojené kondenzační kotle Junkers CerapurComfort o výkonu 42 kW s automatickým řízením celého systému. Regulace zařízení je nastavena podle venkovní teploty a kotle pracují tehdy, když je potřeba. „V ranním období, kdy bývá zima, kotel přitopí. V poledne, kdy se venku oteplí, kotelna zůstává stát a vyrábí jenom teplou užitkovou vodu. V pozdních hodinách, kdy zase začíná být chladno, kotelna přitápí,“ uvedl Petr Kříž, prokurista topenářské firmy Sior.
Dalším příkladem vhodného kotle pro rekonstrukci kotelen s požadavkem vyššího výkonu může být závěsný kotel CerapurMaxx o jmenovitém výkonu 65 kW a 98 kW. Přitom lze kotle o těchto dvou výkonech různě kombinovat a tak optimálně přizpůsobit výkon kotelny téměř přesně na vypočítaný požadovaný výkon. Jak uvádí Martin Pavlata, marketingový manažer firmy Junkers: „Jeho velkou výhodou je speciální výměník tepla pro celoroční kondenzační provoz, který díky dodatečnému pohybu otopné vody v žebrovaných trubkách zajišťuje efektivní proces tepelné výměny.“ Z kotlů CerapurMaxx tak lze jednoduše sestavit kotelnu o výkonu téměř 400 kW a to i v malém prostoru a dokonce i tam, kde není vhodná stěna pro upevnění kotlů (okna, stávající potrubí či vedení na zdech. Firma Junkers dodává i speciální stojany pro kaskádu dvou, tří nebo čtyř kotlů včetně připojovacího potrubí na topný systém a odtahů spalin. Tyto stojany výrazně zjednodušují montáž kotelny a díky nim mohou kotle stát i uprostřed místnosti.
Kondenzační ohřev = maximum tepla za minimální náklady Kondenzační ohřev vody představuje nejhospodárnější způsob vytápění, při kterém je využita výhřevnost plynu prakticky beze zbytku. To je možné díky nízké teplotě topné vody, která se vrací do kotle poté, co se ochladila v radiátorech. Teplota vstupní i výstupní vody je hlídána elektronickými čidly a regulace podle naměřených hodnot ovlivňuje výkon kotle. Kotel CerapurMaxx dokáže tuto vodu znovu ohřát o více než 50 °C, zatímco většina kotlů o pouze 20 až 30°C. Tento rozdíl je důležitý. Kotel schopen pracovat se vratnou vodou o teplotě nižší než 50°C, což je teplota rosného bodu. Tím je zajištěna kondenzace a zároveň zachování maximálního tepelného komfortu i při hlubokém poklesu venkovní teploty, kdy je nutné zvýšit teplotu topné vody v systému.