TZ | ČLENOVÉ ČESKÉ ASOCIACE LPG LONI PRODALI VÍCE JAK 24 TISÍC TUN PROPAN-BUTANOVÝCH LAHVÍ
Česká asociace LPG, která sdružuje největší distributory a prodejce zkapalněného ropného plynu na českém trhu, tento týden oznámila výsledky prodejů propan-butanových lahví za uplynulý rok. V daném období se objem prodejů členů ČALPG vyšplhal skoro na 24 tisíc tun. Asociace odhaduje, že z důvodu činnosti malých plníren, které nejsou jejími členy, mohl být celkový prodej LPG do tlakových lahví loni v Česku ve skutečnosti až dvojnásobný. Rozšířenost a oblíbenost lahví na českém trhu potvrzují také výsledky průzkumu nezávislé agentury FOCUS. Vyplývá z nich, že lahve používá k nejrůznějším účelům skoro půl milionu českých domácností.
Celá polovina z nich je využívá na chatě či chalupě, 47 % pak přímo ve svém domě. Mezi nejoblíbenějšími způsoby použití lahví stále vede vaření, je tomu tak u 88 % z těchto domácností. K vytápění a ohřevu vody je využívá 9 % z nich, oblíbené jsou však i při práci v dílně či garáži. V poslední době se propan-butanové lahve těší stále větší popularitě při grilování, cestování a dalších outdoorových aktivitách. „Domácnosti přitom tvoří jen jednu část celkové spotřeby. Mezi další významné uživatele patří firmy a živnostníci, kteří lahve využívají např. na sváření nebo pro pohon vysokozdvižných vozíků. Ti představují asi 20 % z celkového objemu spotřeby,“ upřesňuje Aleš Petrů, výkonný předseda České asociace LPG.
Průzkum ukázal také důvody, které domácnosti k využívání propan-butanových lahví vedou. Tím hlavním je nemožnost zavedení zemního plynu do dané oblasti. Uživatelé však oceňují také mobilitu lahví a ekologičnost propanu jako paliva. „LPG vzniká jako druhotná surovina při těžbě zemního plynu. Tímto způsobem je vyprodukováno bezmála 60 % LPG pro celosvětovou spotřebu, zbytek je pak získán při těžbě a zpracování ropy. Při spalování propanu navíc nevznikají žádné pevné odpady a škodlivé emise jsou několikanásobně nižší než u pevných paliv,“ vysvětluje Petrů. Výhody LPG si dle průzkumu uvědomují nejen lidé, kteří mají s užíváním tlakových lahví dlouhodobé zkušenosti, ale stále častěji je preferuje i mladší generace.
Svůj podíl na vysokých prodejích propan-butanových lahví v Česku má také silná tradice. LPG se u nás začalo využívat v roce 1942, kdy bylo vytvářeno jako vedlejší produkt při zpracování hnědého uhlí na benzin a naftu v Záluží u Mostu. Po válce se pak dováželo ze Sovětského svazu a jeho spotřeba postupně rostla. Vrcholu dosáhla v 80. letech, kdy se spotřebovalo v průměru až 100 tisíc tun tohoto paliva ročně. Další rozvoj importu LPG přišel po roce 1989, kdy se toto palivo začalo dovážet z evropských rafinérií a ze Severního moře, kde se získává při těžbě zemního plynu. „Postupem času se možnosti využití LPG dále rozšiřovali. Lahve nyní lidé využívají také pro mobilní topidla, značný nárůst jsme zaznamenali u vysokozdvižných vozíků nebo u spotřeby v restauracích a hotelích. Velký rozvoj u LPG přišel též v oblasti pohonu aut a vytápění pomocí zásobníků,“ uzavírá Petrů.
<< zpět na seznam