TZ | Druhý ročník soutěže Náš evropský projekt zná vítěze!
Opravený kulturní dům, knihovna či koupaliště získaly sympatie veřejnosti
Pro vítězné Čepřovice hlasovalo 2,5krát více lidí, než má obec obyvatel. Rekonstrukce kulturního domu, vybudování přírodní zahrady u mateřské školy, revitalizace venkovního koupaliště nebo rekonstrukce a rozšíření regionální knihovny. Právě toto jsou podle hlasování veřejnosti vítězné projekty druhého ročníku soutěže Náš evropský projekt.
Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 23. května na XVII. sněmu Svazu měst a obcí v Ostravě. Čtyři vítězné obce – Čepřovice, Pitín, Kolinec a Karviná – si mezi sebou rozdělí výhru přes 200 tisíc korun na uspořádání obecních slavností.
V soutěži, kterou pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR, spolu soupeřily obecní projekty, které byly spolufinancované z fondů EU. O vítězích rozhodovala široká veřejnost v internetovém hlasování, kterého se zúčastnilo téměř 10 000 lidí. Do soutěže bylo přitom přihlášeno 36 projektů z celé České republiky.
Absolutním vítězem se stala obec Čepřovice na Strakonicku s projektem na snížení energetické náročnosti zdejšího kulturního domu. Budova byla postavena v roce 1973, byla náročná na vytápění a její vzhled narušoval ráz obce. Díky dotaci 1,4 milionu korun z fondů EU však v roce 2018 získala zcela novou tvář. Zajímavostí je, že pro tento vítězný projekt hlasovalo dvaapůlkrát více lidí, než má obec obyvatel! Čepřovice totiž obývá 198 obyvatel, hlasů však získaly 505.
„Řekli jsme si, že přihlášením do soutěže nic neriskujeme. Vůbec jsme však neočekávali, že bychom mohli vyhrát, obzvlášť v takové silné konkurenci ostatních obcí a měst! Když jsme se dozvěděli o výhře, byla to čistá euforie,“ uvedla starostka Čepřovic Barbora Poláčková. A jak si vysvětluje, že pro její obec hlasovalo více lidí, než má obyvatel? „Máme hodné sousedy, pořádáme řadu kulturních akcí i pro obyvatele okolních obcí. To oni nám pomohli,“ vysvětlila Poláčková.
Druhé místo v soutěži získala zaslouženě obec Pitín na Uherskohradišťsku s projektem jedinečné přírodní zahrady u mateřské školy. V té budou moci děti hravou formou získat zkušenosti a znalosti o zákonitostech přírody a vybudovat si pozitivní vztah k přírodě. Zahrada byla vybudována díky dotaci bezmála 2 milionů korun.
Třetí místo obsadil městys Kolinec na Klatovsku s projektem revitalizace koupaliště a rozšíření sportovního areálu. Díky dotaci téměř 16 milionů v Kolinci například vyrostlo venkovní koupaliště se třemi bazény, hřiště s umělým povrchem či lezecká stěna, to vše s kompletním zázemím.
Zvláštní cena za největší počet obdržených hlasů pak putuje do Karviné-Mizerova za rekonstrukci, modernizaci a vybavení zdejší regionální knihovny. Ta prošla rozsáhlou změnou podoby i díky dotaci téměř 62 milionů korun.
„Srdečně blahopřejeme oceněným obcím a děkujeme i všem ostatním, které se letos do soutěže zapojily. Máme radost, že se projektu daří – do soutěže se přihlásilo dvakrát více obcí než loni a několikanásobně narostl i počet hlasujících,“ uvedla za organizátory soutěže vedoucí Zastoupení Evropské Komise v ČR Dana Kovaříková a dodala: „O přínosu fondů EU se moc nemluví, často ani občané nevědí, jak jim evropské peníze v obci pomáhají. Přitom – jak ukázala naše soutěž – existuje celá řada projektů, na které jsou obce hrdé, a to právem.“
Tři vítězné projekty obdržely finanční příspěvek 75, 50 a 25 tisíc korun na uspořádání obecních slavností. Rovných 53 tisíc navíc získala i Karviná, a to v kategorii zvláštní cena za nejvyšší počet hlasů. Na zástupce vítězných obcí rovněž čeká několikadenní pracovní cesta do Bruselu.
Prvního ročníku soutěže se v roce 2018 zúčastnilo celkem 21 projektů. Vítězem se staly Košíky ve Zlínském kraji, druhé místo obsadil Bukovec v Moravskoslezském kraji a třetí místo vybojovaly Bojkovice na Zlínsku. Zvláštní cenu za největší počet hlasů získal Kolín.
Kompletní výsledky a pravidla soutěže naleznete zde.
<< zpět na seznam