cz | eng

TZ | FEI podporuje mladé vědce

I letos vyhlásila společnost FEI soutěž pro mladé vědce o dvouleté stipendium. Do 30.6. mohou zasílat přihlášky všichni vědci do 30 let, kteří pro svůj výzkum využívají elektronový mikroskop či výstupy z něj, nebo se zabývají rozvojem elektronové mikroskopie. Na vítěze čeká grant ve výši 200 tisíc korun, který mu může doslova změnit život – tak, jako vítězům z předchozích let, kteří se díky finanční podpoře od FEI mohli naplno věnovat svému výzkumu, účastnit se různých vědeckých konferencí či vyjet na zahraniční stáže. 

„Jsme rádi, že se vítězové FEI grantu ve světě neztratí a jejich výzkumy posouvají vědu kupředu. Je naší dlouhodobou strategií podporovat mladé vědce v jejich práci a FEI grant je k tomu výborným nástrojem. Jsme rádi, že se nám každý rok sejde více přihlášek a doufám, že letošní ročník bude v tomto ohledu rekordní,“ uvedl Jiří Očadlík, generální ředitel FEI Czech Republic.

FEI grant je vypisován každoročně od roku 2009. Příběhy jeho vítězů jsou inspirujícím důkazem, že česká věda je v mnoha oborech na světové úrovni:

Vítězka prvního ročníku, doktorandka z Masarykovy univerzity, Šárka Mašová, získala grant na projekt studia parazitů obratlovců pomocí skenovacího elektronového mikroskopu. Získané finance použila na kurzy, školení a konference nebo na účast na parazitologický kongres v Austrálii, který by si bez finanční podpory nemohla dovolit. Kromě finančního příspěvku měla Šárka Mašová také možnost využívat ke své vědecké činnosti elektronový mikroskop Quanta. Výsledkem jsou zatím nejpodrobnější publikace zabývající se hlísticemi z afrických sladkovodních ryb a plazů.

V roce 2010 získala první místo Jana Rohožková z Institutu molekulární genetiky. Získané prostředky využila na studium proteinů v buněčných jádrech. Zakoupila speciální chemikálie pro plánované experimenty, díky kterým prokázala zapojení konkrétních proteinů do tvorby pohlavních buněk. Výsledky jejího výzkumu tak pomohou pochopit procesy vzniku genetických poruch nebo mužské neplodnosti.

Absolvent doktorandského studia na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské, Filip Novotný, se věnuje zkoumání zlatých nanočástic. Finance z grantu použil na pracovní cesty a měření vzorků nanotyčinek. Společně s vědci z vývojového týmu firmy FEI jako první na světě pozorovali uspořádání nanočástic ve vysychajícím vodném roztoku. Výsledky tohoto pozorování byly publikovány v prestižních vědeckých časopisech a poslouží například k rozvoji biomedicíny nebo inovativním kompozitním materiálům.

Další z úspěšných účastníků soutěže, Šárka Mikmeková, vyhrála grant v roce 2012. Vydala se na cestu do Japonska, kde nastoupila na stáž do ocelárenského koncernu JFE Steel, jedné z největších firem v Japonsku. Po skončení stáže jí firma jako prvnímu cizinci nabídla stálé místo na pobočce v Kawasaki. Šárka Mikmeková je jedinou ženou v dvěstěčlenném týmu, který vyvíjí speciální ocelové slitiny pro automobilový průmysl. Pomocí elektronového mikroskopu FEI zkoumá vliv struktury oceli na její pevnost.

Student Ústavu elektrotechnologie VUT, Tomáš Kazda, díky grantu a možnosti využívat zařízení FEI sledoval děje probíhající během syntézy katodového materiálu. Jeho výzkum směřuje k využití nové technologie výroby baterií, která by umožnila zvýšení jejich kapacity až o třetinu při zachování stávajících rozměrů. Další výhodou nového materiálu pro akumulátory je lepší stabilita při nabíjení a  vybíjení, což je užitečné v případě elektromobilů. Tomáš Kazda si od nové technologie slibuje zvýšení jejich dojezdu a významného zkrácení času potřebného pro dobití.

Loňská vítězka soutěže, doktorandská studentka Lenka Bučinská z katedry Molekulární biologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, také využila grant pro účast na konferencích, kde mohla prezentovat své dosavadní výsledky týkající se fungování buněčných membrán. Lenka Bučinská se specializuje na fotosyntézu sinic v souvislosti s tvorbou buněčných membrán, což je jeden z největších otazníků současné biologie.

V jednom se všichni vítězové FEI grantu shodnou. Mladý vědec by měl jít s nadšením a zvědavostí za svými výzkumnými ambicemi a nevzdávat se, ani když přijdou dílčí neúspěchy. Pokud máte svojí práci rádi, úspěch se nakonec dostaví.

„Všechny dosavadní osobnosti a jejich projekty, které grant obdržely, byly velmi zajímavé a my se těšíme na letošní přihlášky nadšených vědců a jsme zvědaví, co české vědě přinese další vítěz,“ dodává Jiří Očadlík.

<< zpět na seznam