TZ | LPG SE V ZEMĚDĚLSTVÍ VYUŽÍVÁ STÁLE ČASTĚJI
Zkapalněný ropný plyn, LPG, se v českém zemědělství začal využívat již v 60. letech, širší oblibě ale bránily technické možnosti. Vývoj technologií však z LPG časem učinil nákladově výhodné řešení, které v současnosti používá značné množství zemědělců a jejich počet stále roste. Možnosti využití LPG v zemědělství jsou široké - ať jde o vytápění vepřínů, pěstování zeleniny a květin ve sklenících nebo sušení zrnin a obilovin, tedy všude tam, kde je potřebný přívod plynu a přípojka zemního plynu není přímo v místě potřeby.
Ačkoli jsou provozní náklady na LPG mírně vyšší než u zemního plynu, je zkapalněný ropný plyn pro zemědělce po ekonomické stránce mnohem výhodnějším řešením. „Při zavádění zemního plynu je kromě tvorby rozvodů potřeba počítat také s investicí do regulační stanice a přívodového potrubí, která se může vyšplhat až do milionových výší. Při řešení pomocí LPG tato potřeba odpadá, nutné je pouze nainstalovat zásobníky pro uložení plynu. Jejich počet se liší dle potřeby konkrétního účelu použití a investice do nich se pohybuje v řádu desetitisíců korun. I to je důvod, proč se LPG stále více využívá i v místech, kde možnost zavedení zemního plynu existuje. Naopak, použití elektřiny na vytápění či sušení sebou nese daleko vyšší provozní náklady než náklady na LPG,“ vysvětluje Ľubomír Žiak ze společnosti Flaga, která je největším dodavatelem LPG v České republice.
Množství zkapalněného plynu v zásobníku umístěném v blízkosti zemědělského objektu si každý může snadno zkontrolovat sám, jeho doplnění pak provádí profesionální firma. Při odběru je LPG převedeno zpět do plynného skupenství a potrubím vedeno do objektu, kde ho využívají jednotlivé spotřebiče podobně jako např. zemní plyn. Oproti němu má však LPG výhodu mnohem vyšší výhřevnosti. „Nejvíce se LPG využívá pro vytápění, ať už stájí, drůbežáren či vepřínů,“ uvádí Ing. Jiří Fischer, vedoucí technického oddělení společnosti Flaga. Zájem o tento způsob vytápění roste i u skleníků - výzkumy holandských společností totiž prokázaly, že díky vlivu CO2 obsaženého ve spalinách dochází k urychlení růstu zeleniny až o 40 %.
Pro energeticky náročnější práce, jakým je např. sušení obilovin a zrnin, je nutné použít mírně odlišné postupy využití LPG, než je tomu u vytápění. Blíže je popisuje Jiří Fischer: „První možností je použití speciální výparníku, který se připojí k zásobníku a umožní vytvořit větší množství energie. Druhou, efektivnější, možností je odběr kapalné fáze LPG ze zásobníků přímo do hořáků. Ty jsou konstruovány pro spalování kapalné fáze plynu již výrobcem.“
LPG také hraje důležitou roli jako zdroje energie při spouštění nových bioplynových stanic, jejichž obliba velmi rychle roste. „Při takové situaci nemá ještě bioplyn dostatečnou výhřevnost a jeho složení je nestálé. LPG se zde díky svým optimálním fyzikálním a chemickým vlastnostem používá pro ohřev bioreaktorů, které v krátké době zabezpečí dodávku bioplynu pro rozběh bioplynové stanice. K bioplynové stanici jsou zásobníky s LPG připojeny na dobu několika dnů až týdnů, dokud se hodnoty bioplynu neustálí, poté jsou od stanice odpojeny,“ vysvětluje Fischer.
<< zpět na seznam