Po Pfizeru Modernu, či naopak? Nejlepší ochranu proti covidu zajistí kombinace vakcín
Koronavirová epidemie v České republice stále nekončí a nejlepší ochranou proti onemocnění COVID-19 zůstává očkování. Lidé, kteří mají za sebou první dvě dávky základního očkování, se nyní mohou nechat naočkovat třetí posilovací dávkou vakcíny, takzvaným „boosterem“. A jak potvrzují data z vědecké studie v Singapuru, které se zúčastnilo přes 703 tisíc lidí ve věku 60 a více let, největší ochranu proti koronaviru zajistí kombinace vakcín. Tedy použití posilující dávky vakcíny od jiného výrobce, než bylo základní očkování.
Proč je vůbec třetí dávka očkování proti koronaviru potřebná? „Je prokázáno, že po očkování dochází po určité době k postupnému poklesu účinnosti ochrany, a tedy k vyšší pravděpodobnosti nákazy u očkovaného jedince. Tímto poklesem ochrany jsou nejvíce, a dříve než ostatní, ohroženy starší osoby a osoby s poruchou imunity nebo chronickým onemocněním (typické i pro jiná očkování).
Posilující dávka významně zvýší ochranu proti nákaze, a to intenzivněji a rychleji než předchozí dávky očkování,“ uvádí Ministerstvo zdravotnictví na webové stránce věnované očkování. Posilující dávku mRNA vakcíny si lidé v České republice mohou u svého lékaře či v očkovacích centrech vybrat od dvou výrobců – Comirnaty od společnosti Pfizer/ BioNTech nebo vakcínu Spikevax od společnosti Moderna.
Na to, jaká je účinnost ochrany posilující dávky v závislosti na druhu vakcíny použité u primárního očkování, se zaměřili vědci v Singapuru ve studii „Protection of Homologous and Heterologous Vaccine Boosters Against COVID-19 in Singapore“ (Ochrana homologních a heterologních očkovacích látek proti COVID19 v Singapuru; studie v originále zde). Závěr je jednoznačný – výsledky ukazují, že se vyplatí vakcíny kombinovat!
Účinnost boosteru proti koronaviru: 73, ale i 82 procent Studie, na které se podíleli například odborníci ze singapurského Národního centra pro infekční nemoci či tamního ministerstva zdravotnictví, zkoumala obří vzorek singapurské populace – konkrétně 703 209 lidí ve věku 60 a více let. Studie jednoznačně potvrdila, že posilovací dávka mRNA vakcíny chrání uživatele před závažným průběhem onemocnění. Nejdůležitějším zjištěním studie však je, že heterologní posilování (tedy kombinace dvou druhů vakcín) poskytlo u zkoumané skupiny populace vyšší relativní ochranu, než homologní posilování (očkování stejným druhem vakcíny). Relativní účinnost vakcíny u lidí, kteří obdrželi tři injekce Pfizer/BioNTech, dosáhla 73 %. Vyšší ochranu, celých 82 %, však poskytl booster Spikevax (Moderna) po primární sérii Pfizer/BioNTech. Pro hodnocení boosteru po primární sérii Spikevax (Moderna) nebylo dostatek údajů.
Lidé mají právo na informace i na výběr vakcíny Očkování proti koronaviru – ať už jde o základní očkování, nebo o posilovací dávku – je v České republice plně hrazené zdravotní pojišťovnou. Zájemci o očkování mají možnost zvolit si, jakou vakcínou se nechají očkovat či přeočkovat. Očkovací centra a lékaři pak mají povinnost zodpovědět zájemcům o očkování všechny dotazy, týkající se podávané vakcíny.
<< zpět na seznam