cz | eng

TZ | Rozhodnutí soudu: Plynové lahve smí plnit jen jejich vlastník

Městský soud v Praze toto pondělí rozhodl ve sporu dvou významných dodavatelů plynových lahví. Dle soudu bylo prokázáno, že firma Tomegas nezákonně plnila plynové lahve, které patřily lídrovi trhu s LPG, společnosti Flaga, aniž by k tomu od něj dostala svolení. Podle jednatele společnosti Flaga jde o významný krok, který by měl přispět ke stabilizaci trhu s propan-butanovými lahvemi.

Z energetického zákona vyplývá, že plynové lahve mohou být plněny pouze vlastníkem nebo subjekty, které k tomu dostanou jeho písemné svolení. Pokud lahev naplní někdo jiný, zákazník si nemůže být jistý, kdo mu garantuje, že je v ní správné množství plynu patřičné kvality, že lahev prošla všemi revizními zkouškami a je tedy bezpečná a že byla správným a bezpečným postupem naplněna,“ vysvětluje Peter Polák, jednatel společnosti Flaga. Některé firmy na českém trhu však zákon a předepsané normy nedodržují, plní a prodávají plyn v cizích lahvích nebo je dokonce přebarvují a přidávají na ně svá loga, čímž zneužívají majetek a profitují z investice a provozních nákladů jiných dodavatelů. Podle odhadu firmy Flaga je takových lahví na českém trhu asi 800 tisíc z celkového počtu 3 milionů.

„Věříme, že rozhodnutí soudu vytvoří podmínky pro stabilní a férové podnikání na trhu s plynovými lahvemi a přispěje k  rychlé nápravě této dlouhodobě deformované situace, která se projevuje parazitováním na cizím vlastnictví a nedodržováním práv vlastníků lahví. Pokud by k  verdiktu soudu nedošlo, nikdo ze seriózně podnikajících dodavatelů by v budoucnu neinvestoval do koupě nových lahví.  Většina tlakových lahví na českém trhu je přitom ještě z předprivatizační doby a jejich průměrný věk u nás přesahuje 42 let. Meziročně se kvůli tomu neustále zvyšuje počet lahví, které neprojdou bezpečnostní zkouškou a musí být vyřazeny. Jen za poslední rok jde odhadem o 40 tisíc kusů. I proto jsou investice na obnovu obalového konta nevyhnutelné,“ uvádí Polák s tím, že Flaga za posledních 20 let vložila do údržby a oprav starých lahví částku 185 milionů korun a více než 50 miliónů korun do koupě nových.

Dalším z hlavních důvodů, proč je potřeba situaci na trhu s plynovými lahvemi změnit a proč Flaga podniká vůči nezákonně jednajícím subjektům právní kroky, je podle Poláka bezpečí zákazníků. Těm by měly změny přinést především jistotu kvality plynu a modernější a bezpečnější lahve. Z jiných hledisek by změnu neměli nijak pocítit: „Prodejní místa našich lahví zůstanou stejná, zákazník zde bude mít i nadále možnost vyměnit prázdnou lahev za novou stejné značky tak, jak je zvyklý, a bude mít jistotu, že v ní kupuje i kvalitní plyn v garantovaném množství,“ uvádí Polák. Plošné zdražení plynu v lahvích z důvodu soudního rozhodnutí neočekává: „Naopak, pokud bude ukončeno nelegální parazitování na našich nákladech, vytvoří se prostor pro zlevnění lahvového plynu.  Pouze firmám, které se doposud chovaly nelegálně, porostou náklady v závislosti na povinnosti ukončit zneužívání cizího majetku a nutnosti investic do nákupu nových lahví a jejich oprav.  Pokud si budou chtít zachovat neúměrné zisky, které získaly díky nekalému chování, budou muset logicky zvýšit i ceny. U velkých a poctivých dodavatelů by k ničemu podobnému dojít nemělo.“

<< zpět na seznam