TZ | DIRECT ALPINE | OTROCKÉ PODMÍNKY? ZÁVODNÍ DOKTOR A POLEDNÍ SPÁNEK
Asie má pověst levné výrobny pro zbytek světa. Týká se to prakticky jakéhokoliv druhu zboží. Na veřejnost se v posledních letech dostaly kauzy špatných podmínek v těchto továrnách. Neziskové organizace se snaží k zodpovědnému přístupu přimět i české výrobce a vytváří jejich hodnocení. Firmy se tak mohou dostat mezi méně uvědomělé i přesto, že jsou v továrnách jejich asijských partnerů dobré pracovní podmínky. „Dělnice by jinak odváděly špatnou práci,“ říká Radek Nováček z Direct Alpine, která vyrábí část produkce ve Vietnamu.
Někdo se o etický přístup ani nesnaží
Zpráva Společnosti pro Fair Trade uvádí, že Direct Alpine disponuje etickým kodexem, který ale neupravuje všechny základní standardy práce, například pracovní dobu a přesčasy. Zároveň není k dispozici na firemních www stránkách. „Takto konkrétně pracovní podmínky v továrnách našich dodavatelů upraveny nemáme, protože by šlo stejně o formalitu,“ vysvětluje ředitel Direct Alpine Radek Nováček. Většinu asijské produkce pro firmu vyrábí továrna v severním Vietnamu s korejským vlastníkem. „Nemůžeme si přímo klást konkrétní podmínky zaměstnanců ve výrobě, to by pro nás také nemusel nikdo vyrábět. Nejsme globální firma s miliardovými dolarovými obraty,“ dodává Nováček. Zároveň argumentuje druhem produktů, které jsou určené pro použití v extrémním zatížení a jsou na ně kladeny vysoké nároky: „Tyto výrobky vyžadují šikovnost a musí se šít kvalitně v přijatelných podmínkách, nejsou to tepláky.“ Společnost pro Fair Trade nicméně Direct Alpine k přijetí etického kodexu inspirovala. Obsahuje podmínky jako zákaz zaměstnávání dětí nebo dlouhých přesčasů. „Kodex jsme neměli na stránkách, protože jej považujeme za vnitřně důležitý pro nás. Rádi jej však zveřejníme,“ říká Nováček.
V rámci českých firem se Direct Alpine zařadila k těm, které mají přijatý etický kodex a snaží se být transparentní i ohledně firemní struktury. To se nedá říct o mnoha velkých zahraničních firmách, jako je například Quiksilver, Burton nebo The North Face. Od nich se informace o etických standardech nebo výrobních závodech nedozvíme. Společnost pro Fair Trade mezi netransparentní české firmy bez etického kodexu zařadila Husky a Hannah.
Je libo relaxační přestávku?
Ve Vietnamské továrně se šije oblečení pro více firem. S každou novou kolekcí pro příští sezónu musí Radek Nováček továrnu navštívit a na místě dohlédnout na zaučení dělnic. Korejský smysl pro pořádek je znát na vzhledu budovy i upraveném okolí s vysázenými květinami a palmami. „V továrně pracují většinou mladé dělnice ve věku 20 až 30 let,“ popisuje Nováček. Jejich spokojenost je v zájmu korejských vlastníků. Dělnice jsou často ze vzdálených venkovských oblastí, takže na místě uvítají například závodního lékaře. Fluktuace je vyšší, protože se po roce nebo dvou často se slušným výdělkem vracejí za rodinou.
Při zaučování dělnic je s nimi Nováček v přímém kontaktu: „Ukazujeme jim třeba, jak přišít kapsu a podobně. Jsou to normální ženské, které se spolu při práci baví a smějí se.“ Zároveň si všímá i zlepšování životní úrovně obyvatelstva: „Vyšší životní úroveň lidí nejde přehlédnout. Před 2 roky stály před továrnou stovky kol, dnes jsou polovina z nich mopedy.“
Pracovní den ve vietnamské továrně začíná v 7 hodin ráno. Během práce si dělnice také mohou odpočinout. V poledne mají hodinovou přestávku určenou k relaxaci, kdy se zastaví veškerá výroba. Některé dělnice ji využijí ke spánku rovnou mezi ztichlými stroji. Ve dvě hodiny následuje přestávka na oběd z místní kuchyně. Na ten už se chodí po částech, aby se výroba nemusela opět celá zastavovat. V 6 hodin je konec a všichni jdou na večeři. Po ní se můžou vracet ti, kteří mají zájem o přesčasy. Podle vedení továrny ale člověk po 9 a půl hodinách práce už příliš kvalitní výkon nepodá. Protože Direct Alpine není jediným zákazníkem vietnamské továrny, pochybuje Radek Nováček, že by dobré podmínky a atmosféra mohly být zinscenované. „Dříve jsme ve Vietnamu šili ve státní továrně a tam měli zaměstnanci mnohem volnější režim. Například s cigaretou postávali na chodbách pod komunistickými plakáty,“ popisuje Nováček.
<< zpět na seznam