cz | eng

TZ | SLEPOTA ZHORŠÍ ŽIVOT STEJNĚ JAKO RAKOVINA

V České republice nefunguje příliš dobře osvěta o očních nemocech. Proto na ně lékaři přicházejí v pozdějším stadiu, kdy se obtížněji léčí a poškození zraku je větší. Věkem podmíněná makulární degenerace je jednou z nich. U nás je touto nemocí postiženo asi půl milionu lidí, z toho třetina těžkou formou, která znamená praktickou slepotu. S rostoucím věkem pravděpodobnost onemocnění roste.

 

V České republice nefunguje příliš dobře osvěta o očních nemocech. Proto na ně lékaři přicházejí v pozdějším stadiu, kdy se obtížněji léčí a poškození zraku je větší. Věkem podmíněná makulární degenerace je jednou z nich. U nás je touto nemocí postiženo asi půl milionu lidí, z toho třetina těžkou formou, která znamená praktickou slepotu. S rostoucím věkem pravděpodobnost onemocnění roste. Postihuje kolem 3% šedesátiletých, u osmdesátiletých je to až 40%. Obzvláště nebezpečná je vlhká forma, která může za slepotu u 90% případů makulární degenerace, což představuje 150 tisíc lidí. Ročně jich v Česku vlhkou formou makulární degenerace onemocní tisíc. Toto alarmující číslo se bude v budoucnu zvyšovat, protože populace České republiky stárne. Podle výsledků mezinárodních dotazníků VQF-25 pacienti s těžkou degenerací makuly hodnotí kvalitu svého života jako sníženou o 63%, tedy na stejné úrovni jako nemocní s pokročilou rakovinou prostaty a neléčitelnými bolestmi nebo jako pacienti po masivní ochromující mrtvici.

U lidí v důchodovém věku není zhoršování zraku nic překvapivého. Zdaleka však nemusí jít o pouhý nárůst dioptrií. V případě věkem podmíněné makulární degenerace je v sázce samotná schopnost vidět. Pokud totiž člověka ohrožuje vlhká forma tohoto očního onemocnění, riskuje při neléčení úplnou slepotu již po několika měsících. Jde proto doslova o dny. Člověk s touto nemocí postupně přestane být schopen číst a špatně rozeznává překážky nebo tváře lidí, které má přímo před sebou.

Představte si, že byste neviděli věci přímo uprostřed zorného pole. Starší lidé se kvůli tomu stávají závislými na pomoci okolí, což se podepisuje na jejich psychice. Vlhká forma makulární degenerace je těžkou ranou pro ně i jejich blízké, nemluvě o finančních nákladech, které přináší náklady na péči o nemocného a nároky na sociální dávky. Každý se může makulární degeneraci a její vlhké formě vyhnout. Pokud máte podezření na tuto nemoc, je nutné co nejdříve navštívit očního lékaře. Varováním jsou potíže s viděním, ale bývá na ně ze začátku těžké přijít. Často bývá postiženo jen jedno oko a druhé jej může ve vidění částečně nahradit. Pokud jste někdy v rodině měli tuto nemoc, doporučuje se po 40. roce věku navštívit očního lékaře. Ten vás vyšetří a pošle do specializovaného makulárního centra, kde se provádí vyšetření a léčba makulární degenerace. Center je v České republice 10, tedy zhruba v každém druhém krajském městě. U závažné vlhké formy dokáže včasná léčba nemoc výrazně zpomalit nebo zastavit. Díky tomu se více než polovina lidí s touto nemocí vyvaruje těžké ztráty zraku. Jednou z nejúčinnějších je v posledních letech léčba anti­-VEGF terapií. Je to právě molekula VEGF, která způsobuje rychlý růst nových cév pod oční sítnicí a tím postup vlhké formy makulární degenerace.

Vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace se vyskytuje zhruba u patnácti procent lidí postižených oběma formami této nemoci (suchá a vlhká forma) a je z nich tou závažnější. Stojí totiž za 90% všech oslepnutí kvůli makulární degeneraci. První příznaky mohou být nenápadné, vidění je mírně zamlžené a horší v šeru a tmě, obraz může být typicky zprohýbaný. Velice často je postiženo jen jedno oko, a proto je rozpoznání příznaků obtížnější. Každý si ale může doma udělat jednoduchý test pomocí Amslerovy mřížky, který nalezne napriklad a stránkách www.degeneracemakuly.cz. U vlhké formy onemocnění je důležité jednat co nejrychleji. Pokud mají vaši rodiče nebo prarodiče potíže s viděním, které dříve neměli, určitě s testem neváhejte. Můžete jim zachránit zrak.

<< zpět na seznam