cz | eng

TZ | Valtické vinné trhy odhalily své šampiony. Kdo se stal letos mistrem vín?

Superkomise složená z 14 someliérů z celé České republiky vybrala dnes v centru Excelence ve Valticích šampiony ze všech 770 přihlášených vzorků od 125 vinařů z Moravy, Česka, Slovenska, Rakouska, ale i Chile a Austrálie. Veřejnost je bude moci ochutnat již na 52. vinařském Wimbledonu 10. a 11. května v zámecké jízdárně ve Valticích.

V letošním ročníku si ocenění šampióna bílých vín odnesl Ryzlink vlašský, Březí, Liščí Vrch, výběr z hroznů 2017 z vinařství Mikrosvín Mikulov, profesionální uznání v oblasti červených vín získalo Grand cuvée, pozdní sběr 2017 z vinařství Moravíno.

Šampiónem zahraničních vín se stalo rakouské víno WV - DAC – Classic Grüner Veltliner, 2018 ExclusivWeine Woditschka.

„Nebudu říkat proč, ale určitě se degustátorům líbilo. Co jsem se díval, naše víno zvítězilo jednoznačně, bodové hodnocení bylo 1,45, takže většina degustátorů ho dávala na první místa. Ale nikdy se nám na Valtických vinných trzích žádné ocenění získat nepodařilo, tak jsme opravdu velmi rádi,“ řekl ředitel Vinařství Mikrosvín Bořek Svoboda.

Z České republiky se letos přihlásilo 678 vzorků, z Rakouska 81 vzorků a ze Slovenska 9 vzorků. Šampión Valtických vinných trhů je mezi vinaři velmi vysoce hodnocen, a tak je o něj velký zájem.

Superkomise bylatradičně pod vedením „zkušeného vinařského matadora“ Jakuba Šebesty, zasedli v nítakévýznamné osobnosti jako Pavel Vajčner (Znovín Znojmo), Bořek Svoboda (ředitel Mikrosvín ) nebo doc. Josef Balík (Mendlova univerzita). „Každoročně pozveme ty nejlepší vinařské odborníky a hodnotitele, aby v tzv. superkomisi anonymně vybrali absolutní šampiony,“ uvedl předseda Valtických vinných trhů Marek Šťastný.

„Šampioni se vybírají z vítězů odrůd ve skupinách. Výběr je velice složitý, protože hodnotíme ta nejlepší vína, výjimečná vína, která jsou nádherná,“ řekl předseda odborné komise Jakub Šebesta. „Rozstřel na šampiónech se dělá tím způsobem, že je vypracována tabulka, kde je 15 vzorků vín a degustátor hodnotí čísly. Pak se všechna čísla vloží do počítače a během pár vteřin známe výsledek,“ dodává Šebesta.

Hodnotilo se tzv. stobodovou stupnicí a všechna vína, která překročila hranici 86 bodů, získala zlatou (event. Velkou zlatou) medaili. „Dle pravidel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) nesmí počet udělených medailí přesáhnout 30% z celkového počtu přihlášených vín,“ uvedl předseda Valtických vinných trhů Marek Šťastný.

Paralelně s odbornou komisí zasedla komise „dlouholetých milovníků vína“, kde se absolutním vítězem stalo vybrané víno Ryzlink vlašský, Traditional line, Březí, Liščí Vrch, výběr z hroznů 2017 z vinařství Mikrosvín Mikulov a získalo pohár prof. Krause.

Tato vůbec nejstarší tuzemská vinařská soutěž s dlouholetou tradicí, už přes 160 let, nabídne návštěvníkům nejenom nespočet mistrovských vinařských děl, ale také mnoho výborných tradičních pokrmů a bohatý doprovodný program, který potěší všechny věkové kategorie. „Návštěvníci se můžou těšit na skvělá vína, ucelené kolekce a představení nového ročníku 2018,“ řekl organizátor Valtických vinných trhů David Šťastný.

Akce se bude konat v zámecké jízdárně ve Valticích a přilehlých prostorách 10. a 11. května, kde mohou návštěvníci nasát historií poznamenanou atmosféru a užít si tak skvělý den s výborným vínem, jídlem a zábavou. Uskuteční se také charitativní dražba šampionských vín a získané peníze poputují na dobrou věc. Účastníci se mohou těšit i na každoroční pokus překonání rekordu v hromadném přiťuknutí medailovým vínem nebo navštívit přednášku „Víno a zdraví“ největší žijící legendy prof. Milana Šamánka. 

Celostátní výstavu vín s mezinárodní účastí pořádají Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích a pod patronací Národního vinařského centra, které dohlíží na objektivitu celé soutěže.

 

Udělovaná ocenění:

Šampion - bílá vína

Šampion - červená vína

Šampion - zahraniční vína

Pohár ministra zemědělství ČR za nejúspěšnější kolekci vín

Pohár hejtmana Jihomoravského kraje za nejvýše ohodnocené víno od výrobce z Jihomoravského kraje

Pohár Vinařské unie ČR za nejvýše ohodnocené víno člena unie

Pohár starosty města Valtic za nejvýše ohodnocené starší víno

Pohár Agrární komory ČR za nejvýše ohodnocené známkové víno

Pohár starosty města Břeclavi za nejvýše ohodnocené šumivé víno

Pohár rektora Mendelovy univerzity v Brně za nejvýše ohodnocené růžové víno

Pohár Střední vinařské školy za nejvýše ohodnocené přírodní sladké víno

Pohár Profesora Viléma Krause za nejvýše ohodnocené víno odbornou veřejností

  

Krátký pohled na historii VVT

První vinné trhy ve Valticích se konaly v roce 1858. Z té doby se totiž dochovala zpráva, že Okresní hospodářský spolek ve Valticích pod patronací knížete Jana II. z Lichtenštejna uspořádal další zemědělskou výstavu v zámecké jízdárně. A součástí této výstavy byla také prezentace dvou tisíc vín z Valtic a okolních vinařských obcí.

V roce 1902 se o valtických vinných trzích hovoří již jako o jedné z nejvýznamnějších výstav vín tehdejšího Rakousko-Uherska. Pojmenování trhy naznačuje, že původně šlo o trhy v pravém významu slova. Konaly se za účelem obchodu a sjednávání obchodů.

Za první republiky už vinné trhy kromě obchodování také bavily, nedílnou součástí se stal vedle odborného také kulturní program. Tou dobou se již vinné trhy konaly pravidelně v lednu a trvaly tři dny s tím, že poslední den byl věnován odborným referátům předních vinařských odborníků.

Od roku 1937 se vinné trhy nekonaly zejména kvůli politické situaci.

Za druhé světové války procházelo vinařství velkou krizí spojenou s okupací a se změnami vlastníků, což se odrazilo také na trhu s vínem.

V roce 1948 se valtičtí vinaři rozhodli uspořádat valtické vinobraní, které se pak stalo tradicí. Pokus o obnovení vinných trhů na sebe však nechal čekat dalších 18 let.

V roce 1966 byla zorganizována ochutnávka vín v kinosále. Na jaře následujícího roku se na stejném místě konala přehlídka vín opět s názvem Valtické vinné trhy. O rok později byly již trhy v zámecké jízdárně, a kromě místních se účastnili také producenti vín mimo valtickou oblast.

Od té doby se Valtické vinné trhy se staly relativně samostatnou organizační jednotkou začleněnou do společenské organizace s vlastním účtem a právní subjektivitou. Ekonomicky byly již stabilní a zajišťovaly tak neoficiálně celostátní přehlídku tržního sortimentu vín vyráběných v Československu. Počet vystavovatelů byl již tradičně v počtu 80 až 87 a počet vzorků vín v rozmezí 400 až 500 a návštěvnost dosahovala až sedmi tisíc zájemců.

V roce 1992 vznikla společnost Valtické vinné trhy, která navázala na předcházející ročníky a navrátila prestiž této jedné z nejstarších vinařských soutěži v Evropě. Proto vzniklo i přirovnání – Wimbledon mezi výstavami.

<< zpět na seznam